| ČCE Vizovice | Fotogalerie | Staršovstvo | Farář | Kázání | Historie | ČKA | Hudba | Odkazy |

Adventní a vánoční sborový dopis 2017

Izajáš 9, 1: „Lid, který chodí v temnotách, uvidí velké světlo; nad těmi, kdo sídlí v zemi šeré smrti, zazáří světlo.“

čtení z knihy proroka Izajáše, kapitola 9., verše 1-6

Milé sestry a milí bratři vizovického sboru,

srdečně Vás zdravíme v době adventu a na počátku vánočních svátků. Opět společně vstupujeme do období, které je pro církev radostnou dobou příprav a obnoveného výhledu. Znovu si připomínáme příběhy, které se váží k události vtělení božského Slova a zároveň jsme upamatováni na opětný návrat našeho Pána ve slávě.

Ovšem důvěra a trpělivost v Božích skutečnostech se při nás nejvíce prokazuje v otázce času, očekávání a naplnění. Máme mnohdy své vlastní představy a domníváme se, že přesně víme, co a především kdy jsou ty které věci pro nás dobré. Podobně jako to prožíval lid Izraele ve své době, kdy roku 734 před Kristem se Asyřané zmocnili pobřežních rovin a o dva roky později i zbytku území bývalých pokolení Zabulón a Neftalí.

Izajáš povzbuzuje ujařmený lid proroctvím Božího svítání, které vzejde narozením syna, na jehož rameni spočine vláda. Následným mohutným obrazem světla, vstupujícího do tmy, slibuje prorok zuboženému lidu Boží proměňující zásah: lid bydlící v temnotách uvidí veliké světlo; světlo vzejde těm, kdo seděli v krajině stínu smrti. Vyřazení a zapomenutí tak nezůstanou opuštěni.

Jedná se o světlo, které prosvítí každý kout a pronikne až do těch nejtemnějších zákoutí. Odstraní nejen temnoty bídy, zotročení, strachu i zoufalství, ale i základní temnotu lidského hříchu a domýšlivé soběstačnosti. Přinese známost Boží milosti a pravou svobodu všem, kteří se tomuto světlu vydají. Osvobozený lid se bude velice radovat a veselit jako o žních, když pole vydají bohatou úrodu.

Slib světla, které vzejde v temnotách, je zde znamením nad Ježíšovým příchodem a činností. Všichni ve stínu smrti spatří toto světlo. Právě tento stín je výraz úzkosti člověka vydaného smrti. Neboť od dětství jsme si vědomi vlastní smrtelnosti a neschopnosti se jí vyhnout. Můžeme ji zkoušet nebrat na vědomí a pokoušet se ji vytlačit ze svého života. Ale ona k nám vždy někudy přijde. To je náš všelidský úděl, vlastní stín, jenž nedokážeme překročit.

Tak nadále zůstáváme zajatci temnoty, jež svým smrtelným stínem prostupuje naše veškeré konání. Jedině světlo života, jež k nám přichází odjinud, může být naší oprávněnou nadějí. Nadějí, kterou si my lidé nedokážeme dát sami. Kristus je oním oživujícím Slovem, které všechno, co jest, povolalo z nicoty k životu a nadále jej udržuje. Slovem, ve kterém je vyřčeno jasné Boží Ano k žití každého z nás. Slovo lásky, které zůstává pro nás stálým světlem a tma je nedokáže pohltit.

A ono věčné Slovo se pro nás dokonce stalo tělem, jedním z nás. Pro naši záchranu byl Bůh přítomen v Kristu. Na životě a díle Ježíše z Nazareta prokázal nebeský Otec svoji lásku k nám lidem, svůj neutuchající zájem o každého z nás. V Ježíši Kristu se Bůh cele postavil na naši stranu, neboť v Něm je On - Bůh pro nás.

Toto vše prostupující světlo si obzvláště připomínáme v adventní době i o samotných svátcích. Je pro nás tím nejdůležitějším, nač společně očekáváme a co si též můžeme navzájem přát. Kéž mu tudíž dovolíme prostoupit všechny hlubiny našich srdcí a vpustíme je do veškerých svých vztahů.

S vděčností za každý Váš předešlý dar našemu sboru Vás nakonec prosíme o příspěvek na salár, z něhož hradíme veškerý běžný sborový provoz i určené církevní repartice. Staršovstvo jako minimální částku za salár považuje 1000,- Kč pro pracujícího a 500,- Kč pro důchodce. Chceme Vám rovněž připomenout, že salár můžete platit trvalým měsíčním příkazem ze svého účtu na účet sboru č. 253218817 / 0300. Ve zprávě pro příjemce uveďte prosím své jméno.

V letošním roce byl instalován nový kotel pro celkové vytápění domu. Rovněž bychom rádi dokončili fasádu na poslední čtvrté stěně sborové budovy.

Velice děkujeme za Vaši stálou podporu i obětavost, bez které by nic z toho, co se již podařilo uskutečnit, nebylo možné.

Jménem staršovstva vizovického sboru přejeme Vám i Vaší rodině pokoj a radost v adventním čase i o vánočních svátcích.

A do nového roku 2018 dostatek odvahy, naděje i sil od Pána Boha!

Jindřich Karásek
kurátor