| ČCE Vizovice | Fotogalerie | Staršovstvo | Farář | Kázání | Historie | ČKA | Hudba | Odkazy |

Vánoční sborový dopis 2014

Lukáš 1, 6: Oba byli spravedliví před Bohem a žili bezúhonně podle všech Hospodinových příkazů a ustanovení.

čtení z evangelia podle Lukáše, kapitola 1., verše 5-17

Milé sestry a milí bratři vizovického sboru,

srdečně Vás zdravíme v době adventu a na počátku vánočních svátků. Opět společně vstupujeme do období, které je pro církev radostnou dobou příprav a obnoveného výhledu. K tomuto zvláštnímu času, jenž nás má uvádět do hlubšího biblického zamyšlení i očekávání, si záměrně vybíráme ty postavy, které nějak přináleží k počátku evangelijního vyprávění.

Letos jsou jimi Zachariáš a Alžběta, rodiče Jana zvaného Křtitel. Právě jimi začíná pisatel Lukáš svoji zprávu, která je věnována vznešenému Theofilovi. Tedy každému, kdo je onen „milovaný Boží“. A tím se může stát každý, kdo k sobě nechá promlouvat slova Ježíšova příběhu, aby se mu stala božskou zvěstí, která má vést jeho kroky na cestě víry a následování.

O Zachariášovi a Alžbětě čteme, že oba byli spravedliví před Bohem. Takové vyjádření by nás mohlo vést k předčasnému závěru, že tomu bylo proto, neboť oba žili podle vydaných příkazů a ustanovení Páně. Což je pochopitelně vskutku možné. Ale stačilo by to, aby mohli být v Písmu označeni za spravedlivé? Nevypovídal celý jejich život ještě o něčem mnohem zásadnějším?

Z textu víme, že se jednalo o bezdětné manželství již postaršího páru. Ať již tomu bylo z jakékoliv příčiny, neplodnost se dříve automaticky přičítala dotyčné ženě. Ona nesla onen pomyslný cejch pohanění, odepření Božího požehnání. Zachariáš nejenže Alžbětě nevystaví rozlukový lístek, aby se mohl znovu oženit, ale celou tu dobu se za ni přimlouvá. Nenechá si tím vzít základní důvěru k Pánu a nadále počítá s jeho milosrdenstvím. Nedovolí, aby jeho stálý postoj vděčnosti a radosti byl narušen tím, že v očích ostatních lidí si společně nesou stopy nepožehnání. Což v případě kněze muselo znamenat mnohem větší potupu a ponížení.

A tady nejspíše spočívá onen bezúhonný život obou manželů. Předně se radují z blízkosti Páně, neboť ji přijímají jako zcela nezaslouženou. Žijí ze síly Božího milosrdenství a odpuštění nejen kvůli tomu, co jim Hospodin všechno dává, ale předně z toho důvodu, jaký On sám je. Prožívají vlastní životy a v nich obdržené bohatství jako pouhou milost a nezaslouženou přízeň, a tak se stávají spravedlivými před Bohem. A to navzdory tomu, že v lidských očích jimi nejsou.

Tento jejich zásadní postoj důvěry a vděčnosti je připravuje na to, aby mohli časem přijmout mnohem více. Alžběta i v pokročilém věku přeci jen otěhotní a porodí syna, jenž bude veliký před Bohem. Již od mateřského klína bude naplněn Duchem svatým a stane se tím, kdo připraví cestu pro Mesiáše a mnohé ze synů izraelských obrátí k jejich Bohu.

A tak nás příběh Zachariáše a Alžběty nejenom staví na počátek zvěsti evangelia, jež přímo předchází vánočnímu poselství, ale zároveň ukazuje na správný postoj před Bohem: proč vlastně máme Písmo číst a co v něm pro sebe nacházet. Lidský život je v posledku krátký a pomíjivý. Pokud jej však zakotvíme v Božím milosrdenství, pak se staneme u Hospodina spravedlivými, tedy těmi, kdo jsou milovanými Božími dětmi. A v takovém postoji spočívá platný základ zvěstované vánoční radosti.

S vděčností za každý Váš předešlý dar našemu sboru Vás nakonec prosíme o příspěvek na salár, z něhož hradíme veškerý běžný sborový provoz. V letošním roce byla vyměněna obě okna ve sborové kanceláři a v nastávajícím roce bychom rádi dokončili jejich výměnu v modlitebně. O tom, co pro naši církev znamená přijetí zákona o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi, Vás informujeme v samostatně přiloženém listě.

Jak jsme Vás již upozorňovali, máme od loňského roku nové číslo sborového účtu - 253218817 / 0300. Salár můžete platit také trvalým příkazem ze svého účtu. Abychom mohli Váš příspěvek rozeznat, uvádějte prosím jako variabilní symbol své rodné číslo. Také je možné odevzdat svůj příspěvek přímo na faře.

Jménem staršovstva vizovického sboru přejeme Vám i Vaší rodině pokoj a radost v adventním čase i o vánočních svátcích.

A do nového roku 2015 dostatek odvahy, naděje i sil od Pána Boha!

Jindřich Karásek
kurátor