| ČCE Vizovice | Fotogalerie | Staršovstvo | Farář | Kázání | Historie | ČKA | Hudba | Odkazy |

Vánoční sborový dopis 2011

Matouš 2, 2a: „Kde je ten právě narozený král Židů? Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit.“

čtení z evangelia podle Matouše, kapitola 2., verše 1-12

Milé sestry a milí bratři vizovického sboru,

srdečně Vás zdravíme v době adventu a na počátku vánočních svátků. Jako každý rok i letos si připomínáme příběhy a biblické texty, které se váží k období adventu i samotných vánočních svátků. Pro církev je to zvláštní čas radosti i zpytování, doba přípravy na setkání, ve kterém se naplní naděje i očekávání celého lidstva. Vždyť i pro naše blízké a přátele, kterým je zatím světlo evangelia zahaleno, jsou předvánoční i vánoční dny něčím zvláštním, co sami ani nedokáží přesněji vyjádřit. Každý člověk si v sobě nosí uschovanou potřebu krásy a dobra, a svojí bytostí touží po lásce, pokoji i plném přijetí. Záleží však na tom, zdali se necháme touto touhou v životě vést nebo ji raději v sobě udusíme a časem zcela umlčíme.

Oni mudrci, mágové, kteří přišli kdysi do Jeruzaléma, takovou touhou žili a pro její naplnění byli též ochotni mnohé obětovat. Nelitovali času ani prostředků, aby mohli nalézt zaslíbeného krále. Byť neměli biblické poznání a řídili se výpočtem hvězd a dalšími naukami, Bůh se k jejich touze a úsilí tajuplně přiznal. Dovedl je bezpečně do judské země, kde, jak správně předpokládali, se má tento král narodit.

Ovšem mýlili se již v tom, kde přesně ho mají začít hledat. Mesiášský král, Syn člověka, nepřebývá na této zemi v královských palácích ani neužívá přepychu vladařů. A tak svojí otázkou způsobí v Jeruzalémě značný zmatek. Především podezíravý král Herodes je nad míru rozrušen a podléhá panickému strachu a úzkosti. A jelikož si není jist svým postavením před Bohem, nemá Hospodina za přítele, nýbrž za nepřítele. Proto také prostředky, které zvolí k ochraně svého královského stolce, jej zřetelně postaví na stranu Božích nepřátel. Sám je v ochotě konat zlo tímto zlem zneužit a poslouží tak k jeho šíření.

A tady nalézáme trvalou hranici rozdělení veškerého lidstva, kterou mudrci svým přímým dotazem položili. Buď v nás vánoční zvěst evangelia vyvolá radost, pokání, ochotu se pokořit před právoplatným králem nebes i země, u něhož hledáme záchranu, nebo se jej stejně pokusíme nějak zahubit. A když ne přímo fyzicky, tak alespoň na rovině intelektu. Nepotřebujeme žádného takového krále; člověk se nemá před nikým jiným sklánět, nýbrž je nutné zachovat si vlastní hrdost. Úcta náleží pouze člověku, vrcholu a koruně celého stvoření. Navíc, vždyť je to král Židů. Co je nám vlastně po tom. Ještě se jim budeme cítit zavázáni, že jejich král přišel i pro nás.

A tak jsme znovu vystaveni otázce, kde se pro nás nalézá ten právě narozený král? Narodil se někde na periferii našeho života, ze které nemá mnoho šancí jakkoliv ovlivnit naše směřování, o kterém si přeci nejraději rozhodujeme stejně sami? Nebo toužíme, aby se naše vlastní nitro stalo společným útočištěm a trvalým domovem pro tohoto chudého krále, který jednou přijde ve slávě soudit nebe i zemi? Odpověď je již na každém z nás. Buď se mu půjdeme poklonit nebo jej ponecháme bez povšimnutí. Buď se jím necháme obdarovat k věčnému životu nebo ho pro sebe necháme zemřít. I toto burcující slovo k nám o svátcích zaznívá, a tak nás vyrušuje z našeho bezstarostného klidu. Ale tak tomu má být, neboť Pánu Bohu na nás záleží. I o Vánocích.

Bratři a sestry, posíláme Vám toto evangelijní poselství jako srdečný pozdrav ze sboru pro čas adventní a vánoční. Posíláme Vám je ale především jako pozvání, abyste společně s námi sdíleli radost z Boží důvěry a odpuštění během služeb Božích o svátcích.

S vděčností za každý Váš předešlý dar našemu sboru Vás nakonec prosíme o příspěvek na salár, z něhož hradíme veškerý běžný sborový provoz. Vzhledem k chystaným nákladům na vnější úpravy sborové budovy a podle doporučení vedení naší církve navrhujeme salár zhruba ve výši 5 % ročního příjmu.

Chceme Vás rovněž upozornit, že svůj salár můžete platit také trvalým příkazem z Vašeho účtu na účet sboru č. 1406681349/ 0800. Abychom mohli Váš příspěvek rozeznat, uvádějte prosím jako variabilní symbol své rodné číslo.

Jménem staršovstva vizovického sboru přejeme Vám i Vaší rodině pokoj a radost v adventním čase i o vánočních svátcích.

Do nového roku 2012 odvahu a nadějného ducha od Pána Boha!

Jindřich Karásek
kurátor